Vyrůst mezi stromy

22. dubna se koná Den Země.

Navštivte váš strom a vyfoťte jej.

skok na hlavní menu | menu sekce Jak na to?


Jak zasadit strom – návod

 21. 04. 2010, 01:07

Dostali jste stromek od skautů a přemýšlíte, jak mu neublížit, a jak jej správně zasadit? Je to snadné, není se čeho bát. Ukážeme vám to názorně v krátkém komiksu. Také se dočtete kde je možné stromek zasadit.

Návod krok za krokem

  • Vyberte vhodné místo, kde není „poušť“ ani „bažina“ a kde stromek bude mít dost místa i v dospělosti.
  • Vykopejte jámu alespoň půl metru v průměru a půl metru hlubokou, máte-li, dejte na dno kompost či odleželi hnůj. Stromek pak lépe a rychleji poroste. Do jámy ještě zatlučte kůl, který bude oporou pro stromek.
  • Stromek dejte do jámy a přihrnujte hlínou tak, aby kořínky byly pod úrovní hlíny a zároveň stromek neměl „utopené“ větvičky.
  • Pak stromek přivažte ke kůlu, hlínu zlehka ke stromku přitlačte a nakonec stromek pořádně zalijte alespoň kýblem vody.
  • Během jara a prvního léta stromek ocení, když ho budete zalévat a časem odvažte provázek, aby do stromku nezarostl.
  • Nezapomeňte na zimu stromek zabalit a ochránit proti okusu zvěří.

Text připravil David Svoboda (katedra botaniky PřF UK Praha) a obrázek nakreslil František Topinka

Místa k výsadbě

Místa pro výsadbu stromů jsou v Praze poměrně omezená. Rozhodně nedoporučujeme zalesňovat veřejné parky a zahrady. Pokud nemáte svůj pozemek (zahrada, sad, louka, mez za domem), kde je možné strom vysadit, pak je třeba volit opatrněji.

Strom, který má zkrášlit okolí vašeho panelového domu, nebo bytovky je třeba získat povolení majitele pozemku. To může být buď soukromá osoba, sdružení vlastníků, nebo městská část.

Pokud chcete strom umístit na veřejné prostranství, tak je to dobré po domluvě na příslušném úřadě městské části. Konkrétně na odboru životního prostředí. Zde jsou kontakty na některé z nich: